Kék paradicsom java – paradicsomos kenyérből készült pirítóssal
A padlizsánkrémet sokan sokféleképpen készítik, vannak egészen új felfogású receptek és nagyon hagyományosak, melyek nagyanyáról szálnak lányra, unokára… Mi most egy nagymamás receptet mutatunk be, mely egészen közel áll az autentikus erdélyi padlizsánkrémhez.
Ízvilágának titka egyszerűségében rejlik, meggyőződésünk azonban, hogy nem mindegy mivel fogyasztjuk! A padlizsán nagyon jó barátságban áll a paradicsommal, kék paradicsomnak is nevezik, így mi az Imrei paradicsomos kenyerét választottuk mellé, ebből készült a pirítós.
Hozzávalók
(kb. 40 dkg zsemléhez):
1 db padlizsán (szép nagy fél kiló körüli darabot válasszunk, nagymamától úgy tanultuk, hogy a krémnek a gömbölyded darabok a finomabbak, így jó kis pocakos padlizsánt válasszunk)
1 kisebb fej lilahagyma
2-4 gerezd fokhagyma (ízlés szerint)
3 evőkanál majonéz
½ evőkanálnyi mustár
csipet só, bors
Elkészítés:
- A padlizsánt félbevágjuk, lehetőleg fakéssel, mivel a padlizsán húsa nem szereti a fémet, de azért ne hátráljunk meg, ha esetleg nincsen fakésünk (2. kép)
- Sütőpapírral bélelt tepsiben 150 fokos sütőbe helyezzük (3. kép) és mindkét felét alaposan megsütjük. (No ez az a rész, amit nem nagymamától vettünk át, hiszen ő még vaslapon a sparhelten sütötte, erre a modern konyhában már nincs mód)
- Amíg a padlizsán sül, nagyon apróra felaprítjuk a lilahagymát, fokhagymát. Bármekkora a kísértés ne használjunk fokhagyma nyomót, az nem ide való!(4. kép)
- A kész padlizsán már önmagában is nagyon étvágygerjesztő (5. kép), de érdemes kivárni a végeredményt!
- A forró sütőben ekkor elkészíthetjük a pirítóst, a vékony szelet paradicsomos kenyereket átlósan félbevágva (6. kép) világos színűre pirítjuk.
- A padlizsánt még melegen megszabadítjuk a héjától, majd villával alaposan összetörjük (ha nem megy, segítségül hívhatjuk a botmixert, de ne pürésítsük túl, a homogén szerkezet nem ennek az ételnek a sajátossága)
- Utána sózzuk, borsozzuk, majd belekeverjük a majonézt, mustárt, végül a hagymákat (7.kép)
- Úgy tanultuk, hogy a keverés nagyon fontos, minél többet keverjük annál jobb a végeredmény, így minden belevalót külön dolgozzunk el benne.
- A végeredményt a pirítóssal, friss paradicsommal tálaljuk (8. kép). A padlizsánkrém a hűtőben, lezárt edényben hetekig eláll.
Leave a Reply